Звернення ініціативної групи до Профради НАГТУ

Ініціативна група в складі:
Кузик Григорій, Леончук Наталія, Макух Марта, Радчук Ольга, Трачук Роман, Штробле Вікторія, яка була організована рішенням Загальних зборів НАГТУ 02.11.2023, напрацювала доповнення до Рішення Професійної Ради від 28.02.2022

«Шановні члени Спільноти!

У зв’язку із зверненнями щодо реакції Професійної ради на дії окремих колег, які обрали для себе можливість увійти до міжнародних проектів (навчальні процеси, конференції, тощо) та інституцій, в яких, зокрема, окрім представників українських Гештальт-спільнот, також присутні тренери, терапевти та супервізори інститутів, зареєстрованих у росії, яка розпочала і продовжує війну проти України, нагадуємо:

1. У Статуті Спільноти є пункт стосовно дій членів Спільноти в правовому полі України, який підкреслює, що Гештальт-терапевт обізнаний з чинним законодавством України, а також тих країн, в яких він здійснює свою діяльність. У законодавчому полі визначено наслідки співпраці з представниками країни-агресора як державну зраду (стаття 111 УК), колабораційну діяльність (стаття 111-1УК) або пособництво державі-агресору (стаття 111-2 УК). На сьогоднішній день ці статті чітко описують лише ті сфери діяльності, які прямо шкодять Україні в таких сферах як економічна, фінансова, військова, інформаційна, і в основному це стосується діяльності на тимчасово окупованих територіях, у тому числі спільної господарської діяльності. Інші справи та опис взаємодії на території третіх країн при цьому не згадується.

2. Рішенням від 28.02.2022 Професійна Рада не реєструє навчальні проекти, які проводяться з представниками інституцій, зареєстрованих у країні-агресорі, не зараховує години таких проектів при сертифікації та акредитації членів спільноти.

3. Професійна рада також не запрошує тренерів, супервізорів та терапевтів, які належать до зазначених вище інституцій, до навчальних проектів Спільноти (не співпрацює щодо процесів підготовки та спеціалізування студентів професійної спілки всіх рівнів).

4. Позиція Професійної ради Спільноти щодо неприйнятності співпраці, яка шкодить Україні у економічній, фінансовій, військовій, інформаційній сферах залишається незмінною, і полягає у тому, що така співпраця є неприпустимою.

Такою співпрацею, на нашу думку, є:
1) спільне з представниками інституцій, зареєстрованих у країні-агресорі, проведення офлайн та онлайн проєктів на території України, ТОТ (тимчасово окупованих територіях), території російської федерації, території третіх країн;

2) участь в заходах міжінституційних об’єднань (на зразок EAGT, EAP) такою не вважається, при цьому зі свого боку як Асоціація ми продовжуватимемо комунікацію з цими організаціями про недопустимість участі представників країни-агресора, які продовжують працювати в росії, в заходах Європейських асоціацій.

5. Одночасно з цим – Національна асоціація гештальт-терапевтів України «Український гештальт інститут» (НАГТУ) – громадська організація, яка є добровільним об’єднанням професіоналів у сфері психології та психотерапії. Асоціація відкрита до співпраці для всіх осіб та організацій, зацікавлених в навчанні та розвитку гештальт-терапії, на основі взаємної поваги та визнання в рамках своїх компетенцій. Це також означає, що як Професійна Рада, так і Етична комісія, які впливають на освітні стандарти та втілюють рішення щодо дотримання етичних норм Спільноти, не є органами покарання та переслідування, і не мають повноважень та інструментів, щоб визначити законність того чи іншого вчинку кожного члена спільноти.

6. Професійна Рада хоче повідомити учасників Спільноти, що, незважаючи на демократичні свободи, в тому числі – право кожного здійснювати свій індивідуальний вибір та нести за нього відповідальність в правовому, громадянському та професійному полі – в умовах війни співпраця з представниками інституцій, які зареєстровані та ведуть свою діяльність у країні-агресорі, або співпраця з представниками інституцій, які підтримують дії чи наратив країни агресора, мають можливі юридичні та репутаційні наслідки щодо діяльності професійної спільноти.

7. Якщо діяльність учасника НАГТУ не відповідає спільним інтересам об’єднання, а саме, суперечить вимогам Статуту і рішенню керівних органів Організації, пов’язаних з виконанням статутних завдань Організації, чи призводить до юридичних наслідків, встановлених чинним законодавством України, або до репутаційних наслідків, засвідчених зверненням (зверненнями) членів Спільноти, в тому числі через пропаганду ідей, які суперечать діяльності організації чи Етичному Кодексу, членство такого учасника може бути припинено за процедурами, передбаченими Статутом Організації за ініціативою членів Спільноти. Голосування відбувається на загальних зборах Спільноти, в якому беруть участь акредитовані члени Спільноти, і рішення про це вважається прийнятим, коли за нього подано 50% + 1 голосів.

Пропозиції Ініціативної групи було прийнято і затверджено на засіданні професійної ради від 17.04.2024 і оприлюднено на Методичному дні 17.04.2024 р.

З повагою, Професійна Рада НАГТУ «Український гештальт інститут».